top of page

A National Interest kijelenti Oroszország Ukrajna feletti győzelmét (Vajda Miklós cikkajánlója)




Eredeti cikk:


 

Mit jelent ez a NATO és a globális hatalmi dinamika számára? Ha a háború véget ér, Ukrajna szerepe a jövőbeni tárgyalásokon minimális lesz.

 


Meghatározó pillanat a globális geopolitikában

 

A The National Interest című amerikai kiadvány megdöbbentő elemzést közölt, amely azt állítja, hogy a folyamatban lévő ukrajnai hadműveletek ellenére a háború gyakorlatilag véget ért, és Oroszország a döntő győztes. Ennek az állításnak a következményei messze túlmutatnak Ukrajnán, megkérdőjelezik a NATO hitelességét, megváltoztatják a globális hatalmi struktúrákat, és elkerülhetetlen stratégiai újra-kalibrációra kényszerítik a Nyugatot.


Ha ez az értékelés igaz, akkor az orosz-ukrán konfliktus több lett egy regionális csatánál – a nyugati szövetségi rendszer alapvető próbájává vált, amely ebből a szempontból kudarcot vallott.


A The National Interest szerint az Egyesült Államok összehangolt intézkedésekkel biztosította, hogy Ukrajna többé ne legyen képes folytatni a harcot. A cikk hangsúlyozza, hogy:

 

„A tény az, hogy az ukrajnai konfliktus véget ért. Bár Donald Trump amerikai elnök ezt nem mondta ki közvetlenül, az amerikai hatóságok közös erőfeszítéseikkel biztosították, hogy az ukrajnai harcok ne folytatódhassanak tovább.”

 

Ezenkívül a cikk kimondja, hogy:

 

"Az oroszok legyőzték Ukrajnát, ami azt jelenti, hogy legyőzték a NATO-t."

 

Ez az állítás, ha igaz, paradigmaváltásra utal a katonai hatalom és a stratégiai befolyás felfogásában Eurázsiában.

Ez azt jelenti, hogy a NATO hatalmas katonai, pénzügyi és hírszerzési támogatása Ukrajnának nemcsak, hogy nem érte el a kitűzött célokat, hanem megerősítette Oroszország dominanciáját a térségben.

A kiadvány azt is megjegyzi, hogy a világ legtöbb részén a háború kimenetelét orosz győzelemként értelmezik, ami tovább erősíti Moszkva befolyását a legfontosabb geopolitikai színtereken, különösen a globális délen.

 


Kulcsfontosságú háttér: Hogyan kerültünk ide?

 

Nyugati katonai segély és stratégiai téves számítások


2022 óta az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei több tízmilliárd dollárnyi katonai segélyt irányítottak Ukrajnának, abban a reményben, hogy lerontják Oroszország katonai képességeit.


A fejlett nyugati fegyverzet – HIMARS, Leopard tankok, Patriot rakétarendszerek és végül F-16 vadászgépek – biztosítását kritikus fontosságúnak tekintették Ukrajna azon képessége szempontjából, hogy ellenálljon az orosz támadásoknak.


E hatalmas beruházás ellenére azonban Ukrajna 2023-as ellentámadása nem hozott jelentős területi nyereséget. A kimerült lőszerkészletekről, a munkaerőhiányról és a NATO hosszú távú logisztikai támogatásra való képtelenségéről szóló jelentések jelezték az ukrán háborús erőfeszítések növekvő törékenységét.

 

A változó amerikai politikai közgondolkodás

 

Donald Trump visszatérésének közeledtével a 2024-es választási ciklusban egyre nagyobb változás következett be Washington Ukrajnával kapcsolatos stratégiai álláspontjában.


Trump hangot adott az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek prioritásainak megszüntetése mellett, és azzal érvelt, hogy a NATO nem függhet az amerikai adófizetőktől.

 

Ez összhangban van azokkal a jelentésekkel, amelyek szerint Washington csendesen tárgyal az ellenségeskedések megszüntetéséről, és igyekszik Kínára és más geopolitikai aggályokra összpontosítani.


Oroszország katonai és gazdasági ellenálló képessége


A gazdasági összeomlásra és katonai kimerültségre vonatkozó korai nyugati előrejelzésekkel ellentétben Oroszország nemcsak fenntartotta, hanem kiterjesztette hadigazdaságát.


Az orosz hadsereg alkalmazkodott a NATO által szállított fegyverzethez, megerősítette pozícióit, és kihasználta kiváló tüzérségi és légierejét.


A rubel a szankciók ellenére viszonylag stabil maradt, és a Kínába, Indiába és más országokba irányuló orosz energiaexport lehetővé tette Moszkva számára, hogy továbbra is finanszírozza háborús erőfeszítéseit.

 


Következmények: A NATO és a globális rend bukása

 

A NATO hitelességi válsága


Ha Oroszország valóban megszerezte a győzelmet, megkérdőjeleződik a NATO azon képessége, hogy kivetítse a hatalmat és elrettentse az ellenfeleket.


Azok az európai szövetségesek, akik az Egyesült Államokra bízták a biztonsági garanciákat, elkezdhetik átértékelni stratégiai számításaikat, és potenciálisan függetlenebb védelmi politikákra törekedhetnek.


Ukrajna sorsa: tárgyalásos megadás?


Ha a háború véget ér, Ukrajna szerepe a jövőbeni tárgyalásokon minimális lesz. A The National Interest szerint:

„Tekintettel arra, hogy Ukrajna egyáltalán nem tudna harcolni Oroszország ellen a NATO-tagok, különösen az Egyesült Államok katonai segítsége nélkül, kissé abszurdnak tűnik azt gondolni, hogy Ukrajna akár tárgyalóasztalhoz is ülne."

Ez arra utal, hogy Ukrajnának csekély befolyása lesz bármely békemegállapodás feltételeinek diktálásában.


A közelgő szaúd-arábiai tárgyalások: Trump, Putyin és az új világrend?


A jelentések szerint Szaúd-Arábiában tárgyalásokat folytatnak amerikai és orosz tisztviselők között, Vlagyimir Putyin és Donald Trump várhatóan február vége előtt találkozik. (nem találkozott – a Szerk.)

Ha ezek a tárgyalások egyezséget vezetnek, az az ellenségeskedés hivatalos végét és Oroszország győzelmének hivatalossá tételét jelentheti.

Következtetés: Mi jön ezután?

 

Az az állítás, hogy Oroszország legyőzte Ukrajnát, és ezen belül a NATO-t, erősen vitatott lesz a nyugati politikai körökben. Ha azonban a The National Interest értékelése pontosnak bizonyul, annak mélyreható geopolitikai következményei lesznek:


  • A NATO védekező pozícióra kényszerül, átgondolva szerepét a globális konfliktusokban.

  • Oroszország domináns hatalomként fog megjelenni Eurázsiában, új befolyással a nemzetközi diplomáciában.

  • Az Egyesült Államok katonai fókuszát Kína felé fordíthatja, Európát magára hagyva.

  • Egyelőre a világ azt figyeli, ahogy a Nyugat arra törekszik, hogy kezelje a hidegháború vége óta a legjelentősebb geopolitikai elmozdulás következményeit.

 

Jonas E. Alexis matematikából és filozófiából szerzett diplomát. Diplomás szinten oktatást tanult. Fő érdeklődési köre az Egyesült Államok külpolitikája, az izraeli/palesztinai konfliktus története és az eszmetörténet. Ő a könyv szerzője, Kevin MacDonald Metaphysical Failure: A Philosophical, Historical and Moral Crique of Evolutionary Psychology, Sociobiology and Identity Politics . Dél-Koreában tanít matematikát.

Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page