top of page

Az Egyesült Királyság szerencsejátéka a napsugárzás-geomérnökséggel olyan, mintha aszpirint használnánk rák ellen




Eredeti cikk:






Szennyezőanyagok bejuttatása a légkörbe a nap visszaverése érdekében rendkívül veszélyes lenne, de az Egyesült Királyság finanszírozza a helyszíni kísérleteket


Néhány évvel ezelőtt a Guardian hasábjain megkongattuk a vészharangot a napenergia geomérnökségének egyre nagyobb figyelmet szentelő terv miatt – ez az égbekiáltóan őrült terv a globális felmelegedés megállítására olyan szennyező anyagok légkörbe juttatásával, amelyek a napfény egy részének visszaverésével a világűrbe tompítják a napfényt.


Az egyik, széles körben népszerűsített javaslat szerint repülőgépek flottái folyamatosan kénvegyületeket juttatnának a felső légkörbe, szimulálva a folyamatosan kitörő vulkánok tömegének hatásait. Lényegében a fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid gigatonnányi kibocsátásával tettük tönkre az éghajlatot, és a szoláris geomérnökség azt javasolja, hogy az éghajlati rendszer egy egészen más részének tönkretételével „hozzuk helyre”.

Az Aria geomérnöki program veszélyes figyelemelterelés a nulla szén-dioxid-kibocsátás eléréséhez szükséges munkáról. (sajnos egyik kutya, másik eb – a Szerk.)

A 2021-es kommentárunk óta a helyzet sokkal rosszabb lett, és több tízmillió dollár folyt be a programba, főként magánjellegű filantrópiából. Bill Gates volt a korai támogató, és azóta a technológiai és fintech iparágak is beszálltak.

Azt azonban soha nem gondoltuk volna, hogy maga az Egyesült Királyság kormánya áll majd az élére annak, amit szinte mindenki a legveszélyesebb és legdestabilizálóbb kutatási fajtának tart: a veszélyes technológia kifejlesztését kockáztató és a bevezetés útját egyengető terepkísérleteknek.

Pontosan erre helyezik a hangsúlyt, amikor a brit Advanced Research and Invention Agency (Aria) 58 millió dollárt készül átadni a napelemes geomérnöki kutatásra és fejlesztésre.

A szabadtéri kísérletezés annyira ellentmondásos vállalkozás, hogy még a napelemes geomérnökséggel kapcsolatos kutatásokat finanszírozó Simons Alapítvány is visszariadt attól, hogy támogatást nyújtson ezen a területen.
Az Aria, amelynek kezdeti költségvetése 800 millió font volt, Dominic Cummings lázálmaiból született a Boris Johnson-féle cimborakapitalizmus éveinek csúcsán.

A hivatal rázós kezdete után Cummings öröksége a jelenlegi munkáspárti kormányban él tovább, amely úgy tűnik, elvesztette a fonalat, hogy mit is csinál az Aria.

Az Aria, az amerikai Defense Advanced Projects Agency (Darpa) leendő klónja, a sötétségben dolgozik. Nem tartozik az információszabadsággal kapcsolatos kérések hatálya alá.

Minden egyes (gyakran tapasztalatlan) igazgatójának egy-egy pénzalapot ad, hogy a kiadásokat nagyrészt saját belátásuk szerint irányíthassák, és csak minimális szakértői értékelésre van szükség. A napelemes geoengineering projektért felelős igazgató Mark Symes, egy elektrokémikus, akinek nincs tapasztalata az éghajlati tudományokban.

Ironikus, hogy az Aria egy olyan projektet finanszíroz, amely nemcsak pénzpocsékolás, hanem aktívan káros is, miközben a kancellár, Rachel Reeves szorgalmasan keresi a kormányzati kiadások csökkentésének lehetőségeit.

Ez a projekt bizonyára alacsonyan függő gyümölcsnek számít Reeves éles ollója számára.


Az Aria programnak „a Föld lehűléséről” szóló tézisdokumentuma dermesztő olvasmány. A projekt mindent belead a helyszíni kísérletek állítólagos szükségességébe, anélkül, hogy megalapozná, hogy ezek a kísérletek választ adnának a valóban fontos kérdésekre, hogy mi történne a tartós, globális méretű telepítéssel.

Az, hogy a kísérleteket „kis léptékűnek” írják le, kevés vigaszt jelent, mivel még a kis léptékű kísérletek is azzal a kockázattal járnak, hogy valaki más (gondoljunk csak Muskra, Trumpra vagy Putyinra) nagyszabású telepítésre használja majd a technológiát.
(A Don't Look Up című Adam McKay-film ügyesen szatirizálja a geomérnöki munkában boldog Musk-szerű plutokrata egzisztenciális fenyegetését).
Rendkívüli veszélyt jelent, ha az ilyen helyszíni kísérleteket olyan környezetben indítjuk el, ahol sem nemzeti, sem nemzetközi irányítás nem létezik.

Az egyetlen irányítást az Aria igazgatói jelentenék, akik gyakorlatilag senkinek sem tartoznak elszámolással.

Ami még rosszabb, az Aria az Egyesült Királyságon kívüli projekteket is finanszírozhat,

ami arra ösztönöz, hogy olyan helyszíneket válasszanak, ahol a környezetvédelmi előírások nem megfelelőek, és a nyilvánosság tiltakozásának lehetőségei korlátozottak.


A Rubicon átlépéséhez szükséges kormányzati finanszírozás biztosítása a szabadtéri kísérletekhez elkerülhetetlenül legitimálja az ilyen programokat, és megnyitja a kapukat a geomérnöki technológia világméretű fejlesztésére szánt még több pénz előtt. És amint az érintett mérnökök rájönnek – és ez elkerülhetetlenül így lesz –, hogy a „kis léptékű” kísérletek nem adnak választ az igazán kritikus kérdésekre, egyre nagyobb kísérletek iránt lesz igény, ami

a teljes körű alkalmazás felé vezető csúszós lejtőre visz minket.

Az Aria geomérnöki program veszélyes figyelemelterelés a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás eléréséhez szükséges munkáról. (ismételjük meg: sajnos egyik kutya, másik eb, vagyis a szén-dioxid-kibocsátás megszüntetésének szorgalmazása sem kevésbé agyrém – a Szerk.)


A nettó nulla kibocsátás célkitűzése az Egyesült Királyság törvényeiben is szerepel, és a munkáspárti kormány állítólag ezt a célt támogatja. Az Egyesült Királyság kormányának nem szabadna bátorítania az olyan hamis megoldásokat, mint a napelemes geomérnökség, és az Egyesült Királyság népének nem szabadna ezt eltűrnie.


Az Aria már értékeli a veszélyes projektjére vonatkozó javaslatokat. Még nem túl késő megállítani ezt az óriásgépet, de ehhez erőteljes ellenállásra lesz szükség, amely már most elkezdődik.


Raymond T Pierrehumbert FRS az Oxfordi Egyetem bolygófizika professzora. Ő a szerzője az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának az éghajlati beavatkozásról szóló 2015-ös jelentésének
Michael E Mann ForMemRS a Pennsylvaniai Egyetem elnöki tisztét betöltő professzor. A „Törékeny pillanatunk” című könyv szerzője: How Lessons from Earth's Past Can Help Us Survive the Climate Crisis (Hogyan segíthet a Föld múltjának tanulságai túlélni az éghajlati válságot) című könyvének szerzője.



 

Kapcsolódó cikk:


Heteken belül jóváhagyják a Nap elhalványítására irányuló kísérleteket. A tudósok szerint a felhők fényesebbé tételével a napsugárzás visszaverése a klímaváltozás megakadályozásának egyik módja. (Experiments to dim the Sun will be approved within weeks. Scientists consider brightening clouds to reflect sunshine among ways to prevent runaway climate change.) 22 April 2025


 

DeepL.com-fordítás (VDGy)

Hivatkozások az eredeti cikkben.

1 Comment


Guest
4 órája

Szóval már nem is tagadják. Persze úgyis mindegy, mert a bamba többség eddig sem hallott róla, vagy legyintett rá, anélkül, hogy egyszer is felnézett volna az égre.

Egy újabb "összeesküvés-elmélet" kipipálva. Lassan már egy sem marad, amelyik igaznak ne bizonyult volna.

Like
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page