Dúró Dóra nyílt levele David Pressmannek: Tulajdonképpen mit is képvisel az USA nagykövete? (Vajda Miklós cikkajánlója)
Cikk forrása:
Tisztelt Nagykövet Úr!
Az elmúlt hétvégén, mint az USA képviselője Magyarországon, részt vett a Pécsett rendezett LMBTQ-rendezvényen, az ún. Pride felvonuláson.
Mint írta, „megható volt csatlakozni azokhoz a bátor magyarokhoz, akik a szabadságért és méltóságért vonultak a Pécs Pride-on.” Azon túl, hogy ön nem azokhoz a bátor magyarokhoz tartotta fontosnak csatlakozni, akik az elmúlt évtized legnagyobb dunai árhulláma ellen védték szeretteiket és az érintett településeket, van más szimbolikus üzenete is ennek az ismételt programválasztásának.
Aki végigtekinti az ön nagykövetsége Facebook-oldalának bejegyzéseit az elmúlt hónapokból, az benyomást kaphat arról, hogy ön mint a világ egyik vezető hatalmának képviselője, milyen ügyekben tartja fontosnak felemelni a szavát. A bejegyzések között az olvasó ugyanúgy talál a magyar külpolitikáról megszólalásokat, mint az ukrán háborúért és a NATO-ért lelkesedő posztokat, de üzleti hírek, számos amerikai csereprogram és álláshirdetés is helyet kap az LMBTQ-rendezvények sorában.
Önnek nem lenne kifejezett feladata a magyarság társadalmi ügyeiben megszólalni. De annak, hogy az LMBTQ-jogok az egyetlen társadalmi ügy, amelyet az USA nagykövetsége rendszeresen megjelenít Magyarországon a közösségi médiában, súlyos üzenete van. Hiszen ön eddig egyszer sem emelte fel szavát a hazánkat sújtó és kultúránkat veszélyeztető illegális migráció ellen, de ugyanígy nincsen mondanivalója a földjeinket, vizeinket, levegőnket mérgező gigaberuházások ügyében, sem az embereket földönfutóvá tevő, a magyar családokat kilakoltató uzsorás bankok ellen. Nem a demográfiai vészhelyzetről alkot véleményt, nem is azon ügyek tömkelegéről, amelyek a magyarság szomszédos országokban történő, máig tartó jogfosztásáról szólnak, nem a magyar lakosságot sújtó megélhetési válságról beszél. De arról sem, hogy a magyar fiatalok nem tudnak lakáshoz jutni, és arról sem, hogy a magyar anyákat többek között éppen az amerikai cégek részéről milyen munkaerőpiaci hátrányok érik.
Az LMBTQ-kérdés nem tartozik még a magyar társadalmat legmeghatározóbb módon érintő száz kérdés közé sem, az USA nagykövetsége mégis ezt képviseli következetesen. Felmerül a kérdés, ha önnek hazánk legfontosabb társadalmi ügyeiben nincsen semmi mondanivalója, kizárólag LMBTQ-jogok kapcsán szólal meg, akkor tulajdonképpen mit is képvisel az USA nagyköveteként? A magyar társadalmat érintő témaválasztás alapján az USA nagyköveteként ön egy LMBTQ-aktivista.
Azon a napon, amikor Magyarország területén tetőzött a Duna, és több százezer magyar otthonát veszélyeztette a víz, a nagykövetségének egyetlen szava sem akadt ahhoz a természeti kihívással szembenéző országhoz, amelynek a vendégszeretetét élvezi. Az, hogy az árvíztől sújtott lakossággal történő szolidaritás helyett ön a Pride-ot választotta, nemcsak az ön „értékválasztását” jelzi, hanem azt is, hogy mekkora szereptévesztésben van. Ön LMBTQ-felvonulásra ment, azokat nevezve bátraknak, akik a Pride-on vonultak. Szerintem azok a bátrak, akik a gátakon küzdöttek és küzdenek fizikai értelemben és a szó szellemi értelmében is.
Ha már mindenképp késztetést érez arra, hogy magyar belpolitikai ügyekben megnyilvánuljon, ami egyébként nem feladata, ajánlom figyelmébe a fent leírtakat!
Tisztelettel:
Dúró Dóra
az Országgyűlés alelnöke
a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese
Presman go Home!