top of page
szilajcsiko

EMLÉKFOSZLÁNYOK… A HARANGSZÓ… (Barna Beatrix)


Manapság Európában, a keresztény Európában gyakran szól híradás elnéptelenedett, leégett, funkciójukat vesztett templomokról. Vesznek értékeink, mintha nem vigyáznánk rájuk eléggé, pedig vallási hagyományaink mélyen gyökereznek. A hit megtartó erejű és a legkisebb helyen is közösség teremtő, eligazító, irányadó napi létezésünk alapja. A mai ember mondhatja, hogy ez már idejét múlt, változik a világ, mégis sokan kapaszkodókat keresnek, rájönnek, hogy kiüresedett  életük visszafordítható. Lelkünk békéje a hit által helyreáll. Szerencsések azok, akik olyan megélt élményanyagból táplálkozhatnak, melyek együtt élve velünk maradnak, elkísérnek életünkben. Ízek, illatok, hangok nyomot hagynak bennünk felidézve a múló időn átszűrt emlékeinket. Erről szeretnék mesélni.

 

Gyermekkorom nyári vakációi jutnak eszembe, egy kis szabolcsi faluban, ahol a vasárnap békességében, ünneplő ruhában, tiszta lélekkel indultak misére az emberek a harangok hívó szavára.

 

Távolabbról mély, zengő hangját hallatta a református templom nagyharangja, a régi fazsindelyes harangtoronyból, melynek készítéséhez egyetlen szöget sem használtak. Közelebbről a fehérfalú katolikus templom ércesen csengő, tiszta, hívogató hangja szólt.

 

Előtte tisztára söpörték az udvart, friss virágot tettek az asztalra. Lassan gyöngyözve főtt már az aranysárga húsleves, és a kelesztő-tálban letakarva pihent a tészta. A harangok hívószavára Nagymamám kontyba tekerte ősz haját, megigazította magán a ruhát, levette maga elé hordott kötényét, zsebébe csúsztatta a persely-pénzt, és imakönyvvel a kezében csatlakozott az asszonyok csapatához. Lassan, méltóságteljesen mentek. Vonultak. Nem volt sietség, kapkodás. Korán kelt, mégis más volt ez a nap, mint a többi!

 

A vasárnapok megtörték a hétköznapok kifakult menetét. Szokásainknak a régiségben kialakult rendje, ritmusa volt. Az emberek elcsendesedtek, a vasárnap ünnepi rendjében, délben terített asztal köré ültették családjukat, és beszélgettek egymással. Hitük volt és a szerint éltek. Délután vendégségbe mentek, vagy vendégeket fogadtak. Pihentek a dolgos kezek, erőt gyűjtöttek.

 

A harangszó összeköt, ha kell mozgósít, őrt áll, békességet hirdet, megnyugtat. Jelenléte észrevétlenül létezik az időben. Maga az állandóság, hiszen a harangok hosszú életűek! Hangjuk sok fajta, mégis összetéveszthetetlen. Nem fecsegnek, akkor hallatják hangjukat, amikor kell, ezáltal közvetítenek üzeneteket.


Nyelvezetük  egyezményes, félreérteni nem lehet. Jelzi pont úgy a születés örömét, mint a halál fájdalmát.

 

A harangok szolgálata hűséges. A déli harangszó elrendelése emlékeztet a török elleni küzdelemre, ahol hősies harcban Nándorfehérvárnál Hunyadi János és Kapisztrán  János  dicsőséges győzelemmel védte meg Európát.

 

Életük az adakozó emberek összefogásából, magas hőfokon az ón és a réz ötvözetéből, a harangöntő mester hitéből, mesterségbeli tudásából és verítékes munkája által születik meg. Megszentelés után kerülnek végleges lakhelyükre, a templomok tornyába, Isten dicsőségére és az emberi közösség szolgálatába. Sokszor önálló nevet is kapnak, megszemélyesülnek!

 

Abban az időben, amikor még kézzel kongatták meg őket a hosszú lelógó kötél segítségével, köztiszteletnek örvendtek a harangozók. Jobbára idős embereket érte ez a megtiszteltetés, és rendszerint családon belül öröklődött ez a munka, csekély javadalmazásért. Néha nagypapám megengedte nekünk, hogy vele tartsunk a templomtoronyba, ‒ az ilyen kivételes alkalom volt!  Kimondatlanul is tiszteletet várt el tőlünk.

 

Csendesen, szótlanul követtük őt a meredek falépcsőn, melynek ódon illatát még ma is képes vagyok felidézni. Pihenő madarak röppentek fel riadtan a párkányokról és szakállas pókhálókat hintáztatott a huzatos szél. Lenyűgözve álltunk, amikor megkondult a harang, és zengő, közeli hangja szinte a szívünkig hatolt. Onnan a magasból eltörpült alattunk a kis falu és végtelen kicsinek látszott minden.

 

A harangoknak is van sorsuk! Volt idő, amikor a szükség úgy hozta, a hon védelmének szolgálatába álltak. Gábor Áron ágyúkat öntött belőlük. De ez mégsem volt szomorú esemény, mert hordozta a reményt: megmenekül a haza!

 

Van, amikor megbetegszenek, vagy a hosszú szolgálatban megfáradva, szépen zengő hangjukat elveszítik, ekkor csendesen átadják helyüket egy újabb harangnak, hogy a folyamatosság, a híradás sohase szűnjön meg.

 

Akiért a harangoknak szólniuk kell a 21.században, az most a veszélybe sodort Európa!


Létkérdés, sorskérdés.

 



115 megtekintés

2 Comments


Guest
Oct 29, 2024

A keresztény vallások, főleg a Vatikán uralta római katolikus, eléggé hiteltelenítette magát a bibliahamisításaival, félremagyarázásaival, az Ószövetségből vett idézgetéseivel, a Vatikán bűnös háttérügyeivel, egyre rosszabb pápáival, akik messze állnak az őskeresztények tiszta erkölcsű tételeitől, vagy a misztikus tanoktól, melyeket kigyomlált.

Like

Guest
Oct 28, 2024

Gyönyörű, szépséges emlékező mondatok,elfogotta fájdalom, hogy elmúltak már majdnem mindenhol ezek az idők, vajon mi vár még ránk ??!!!

Like
legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page