Hajdu Zoltán: EGYETLEN EGY – Hangos elmélkedés – 115. Hová, hová kultúra?
Ha a látható és kézzel fogható anyagi világunkról kijelenthetjük, hogy felfedeztük, akkor szellemi világunk, önmagunk felfedezése még várat magára. Pedig ez az egyedi feladat lehet életünk legnagyobb szellemi kalandja...
Amikor eltűnik az Egy, az éberség és a szeretet hagyománya, a király már nem király, a miniszter már nem miniszter, az orvos már nem orvos, a mesterember már nem mesterember, mert senki nem azzal foglalkozik, amihez ért, hanem mindenki csak valamilyen ügyet intéz, akkor feltehetjük a kérdést, hogy hová lett a kultúra. Ha viszont mindenki ért az ügyintézéshez, következik, hogy senki sem ért semmihez, és ez az a káosz állapota, amire a mindenkori háttérhatalom, az „oszd meg és hatalmaskodj” elvnek érvényesítésére törekszik. Vajon a kultúra helyét az ügyintézés vette át, esetleg az ügyintézés tünteti el a kultúrát? Ami biztos, hogy a számítógépes adminisztráció kóros korát éljük. Nem véletlen, hogy a magát modernek és demokratikusnak nevezett amerikai elnöki hivatalt csak elnöki adminisztrációnak, vagyis ügyintéző apparátusnak nevezik. Hasonló módon Európában brüsszeli adminisztrációról lehet beszélni.Ebben a kórós korban a kultúra metafizikájából elveszett a meta jelleg, és csak a nyers, materialista fizika, az anyag valósága maradt meg.
Előadó: Valkó Olga
Kapcsolódó írásunk:
Hajdu Zoltán – a Szilaj Csikón is megjelent hangos elmélkedéseiből (EGYETLEN EGY) is építkezve – szó szerint hiánypótló könyvet alkotott. A fülszöveg alább olvasható kulcsszavai, a tartalom lényegre törő, beszédes címei, a hátsó borítón található rövid értékelések már önmagukban is sejteni engedik, hogy fontos mű született. Megrendelni, érdeklődni a hazoltan33@gmail.com címen lehet. A könyv 308 oldal, 3600 Ft-ba kerül (áfával). A remélt bemutatóról – író–olvasó találkozóról – tájékoztatni fogjuk tisztelt Olvasóinkat.
Comments