Hajdu Zoltán: EGYETLEN EGY – Hangos elmélkedés – 136. Doctor universalis (1)
Ha a látható és kézzel fogható anyagi világunkról kijelenthetjük, hogy felfedeztük, akkor szellemi világunk, önmagunk felfedezése még várat magára. Pedig ez az egyedi feladat lehet életünk legnagyobb szellemi kalandja...
Közismert a két görög filozófus, Platón és tanítványa Arisztotelész közötti nézeteltérés. A Platónt követők szerint pl. nincs különbség a hit és tudás között, míg a feldolgozáson átesett Arisztotelész tanok szerint van különbség. Arisztotelésznél például nincs sem teremtés, sem teremtő, így a világ örök. Helyette van az első mozgató és a mozgást fenntartó, aki mozgatja az égitesteket is, tehát a mozgató a kozmosz része. Ez azt is jelenti, hogy a mozgató az égben van és része annak. De ne feledjük el, ha a Földet egy másik bolygóról nézzük, akkor a Föld is fent van a kozmoszban, tehát a mozgató a Földön is van. Arisztotelész tanait elsősorban Nagy Albert vezette be az európai közgondolkodásba.
Előadó: Valkó Olga
Kapcsolódó írásunk:
Hajdu Zoltán – a Szilaj Csikón is megjelent hangos elmélkedéseiből (EGYETLEN EGY) is építkezve – szó szerint hiánypótló könyvet alkotott. A fülszöveg alább olvasható kulcsszavai, a tartalom lényegre törő, beszédes címei, a hátsó borítón található rövid értékelések már önmagukban is sejteni engedik, hogy fontos mű született. Megrendelni, érdeklődni a hazoltan33@gmail.com címen lehet. A könyv 308 oldal, 3600 Ft-ba kerül (áfával). A remélt bemutatóról – író–olvasó találkozóról – tájékoztatni fogjuk tisztelt Olvasóinkat.
Comments