top of page
szilajcsiko

Hunnia-portrék: Előzetesben és házi őrizetben szerzett diplomát, doktori fokozatot






Szerdán kezdődik az immáron 15 éve húzódó Hunnia-per másodfokú eljárása a Fővárosi Ítélőtáblán. Bár a még Gyurcsányék gründolta első magyar terrorügyben csak Budaházy György neve vált közismertté, a vádlottak padján összesen tizenheten ülnek, vagyis most már csak tízen, miután hét vádlott az év első napjaiban eljárási kegyelmet kapott a köztársasági elnöktől. Riportfilmsorozatunk a terrorvád eddig nem ismert szereplőit mutatja be, olyan kérdésekre keresve a választ, amelyek csak ritkán merültek fel az elmúlt másfél évtized során, amikor mindenki a jogi kérdéseket feszegette. Holott nem a jogról, jogi esetekről, hanem valójában emberi sorsokról dönt az a bizonyos végső ítélet. Kik ezek az emberek? Hogyan élik meg ők, és főleg a családjuk egy ilyen végtelennek tűnő eljárás nehézségeit? És ha egyszer vége lesz, netán egy felmentés vagy kegyelem esetén pótolható-e mindaz, amit elvett az elmúlt 15 év? Dr. Sz. Frigyes a Hunnia-ügy negyedrendű vádlottja. Az alapeljárásban 10, most a megismételt, első fokú eljárásban 8 év fegyházbüntetésre ítélte a Fővárosi Törvényszék, annak ellenére, hogy a korábbi összesen 8 vádpont fele alól felmentették.

Csak abban tudtak elítélni, amire nem tudtunk objektív bizonyítékot felmutatni, hogy azt a cselekményt nem követhettem el. Ha figyelembe vesszük az enyhítő körülményeket, az időmúlást, akkor a 8 év – úgy, hogy a vádpontok felében felmentés született – kétszeresnek felel meg ahhoz képest, amit korábban kiróttak rám

– mondja Frigyes, azaz Frici, ahogy mindenki szólítja. A ma már nemzetközileg is elismert történész, régész, kutató alig 20 éves volt, amikor állítólag terrorista csoport tagjaként akart a vád szerint erőszakos cselekményekkel rendszert dönteni. Most 37 éves. Az elmúlt több mint másfél évtizedben, ahogy egy-egy újabb eljárásjogi szakaszhoz ért a büntetőeljárás, dobálták előzetesből házi őrizetbe, majd lakhelyelhagyási tilalom következett, aztán kezdődött mindez elölről: előzetes, házi őrizet, lakhelyelhagyási… úgy, hogy közben semmi sem változott. Legalábbis a büntetőügy szempontjából semmi – Frici életében viszont nagyon is sok minden. Diplomát, majd PhD fokozatot szerzett, munkahelyén egymásba szerettek a múzeumpedagógus Zsuzsannával, összeházasodtak, építeni kezdték bakonyi otthonukat és két gyermekük született.


A Hunnia-portrék következő részében dr. Sz. Frigyes személyes történetét meséljük el egy terrorvád súlya alatt. Azét a fiatalemberét, aki helyre merte tenni a koncepciós pert emlegetőket cinikusan kifigurázó bírót, és elmagyarázza, mit is jelent az, hogy koncepciós elemek vonulnak végig egy büntetőeljáráson. És aki annak ellenére, hogy a 2006-tal való összehasonlítást súlyosító körülményként értékelte ítélethozatalában a törvényszék, újra el meri ismételni, hogy nem lehet egy lapon említhető súlyát tekintve az, ami 2006-ban az utcákon történt – ahogy rendőrök vertek véresre embereket parancsszóra – azzal, hogy megperzselődött egy lábtörlő, kisebb tűzkár keletkezett pártirodákban, mert a Hunnia-ügybe tartozó cselekmények 80 százalékát – mint állítja – ilyen rongálások teszik ki. Mégis őket kiáltották ki terroristának.


A Dr. Sz. Frigyesről készített portréfilmünket kedden mutatjuk be olvasóinknak itt, a PestiSrácok.hu hasábjain, illetve a PS TV Youtube-csatornáján. Addig, ha még nem látták, nézzék meg a Budaházy családról, valamint Nagy Zoltánról és családjáról készített riportfilmjeinket ITT és ITT.


 






190 megtekintés

Commentaires


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page