Mindennapi szemezgetésünk (08:00) 2025.03.08.
- szilajcsiko
- márc. 8.
- 4 perc olvasás

Az Európai Uniónak nem sikerült megállapodnia az Ukrajnának nyújtandó újabb 30 milliárd eurós katonai segélycsomagról, miután Magyarország az Európai Tanács csütörtöki brüsszeli rendkívüli ülésén megvétózta az intézkedést. A többi 26 uniós tagállam széles körű támogatása ellenére Orbán Viktor magyar miniszterelnök megakadályozta a döntést, késleltetve ezzel a Kijevnek nyújtandó további segítséget.
Mint ismert, a 27 tagállamból egyedül Orbán Viktor vétózott. Hogy mi került be a zárónyilatkozatra, arról itt olvashatnak. Fico szerint a tegnapi uniós csúcson nem fogadtak el semmilyen, Ukrajnát kötelező módon támogatandó nyilatkozatot a tagországok számára. A kormányfő szerint így Szlovákia továbbra sem támogatja sem pénzügyileg, sem katonailag Ukrajnát. Kérdés, hogy ha ez így van, akkor miért vétózott mégis a magyar kormányfő, Orbán Viktor. Fico szerint ennek az az oka, hogy Orbánnak mélyebb konfliktusa van Brüsszellel. A kormányfőt ugyanakkor egyre több kritika éri saját táborából is, amiért vétó helyett a kritikusok szerint lényegében besorakozott az Ukrajnát támogató országok közé. Többek között viszonylag nyíltan Gyimesi György, a sorok közötttt pedig Tomáš Taraba miniszterelnök-helyettes is kritizálta a kormányfőt.
Több mint 160 magyar tudós és akadémikus ítélte el közös nyilatkozatban a magyar kormány ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontját, illetve állt ki Ukrajna mellett, írja a 24.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtök éjjel Brüsszelben rendkívüli bejelentést tett: a nemzeti konzultációhoz hasonló módszerrel megkérdezik a magyarok véleményét Ukrajna uniós csatlakozásáról.
A Militarnyi szerint a Maxar a nagy felbontású kereskedelmi műholdképek egyik vezető szolgáltatója volt az ukrán fegyveres erők számára, akik az orosz csapatok mozgásának nyomon követésére, a harctéri körülmények és a kulcsfontosságú infrastruktúrában keletkezett károk felmérésére használták azokat. Az amerikai vállalat egyelőre nem erősítette meg a szolgáltatások állítólagos korlátozását.
„Amíg Oroszország jelenleg is »döngöli« Ukrajnát a csatatéren, addig erősen fontolgatom a nagyszabású banki szankciók és vámok bevezetését Oroszországgal szemben. Mindezt addig, amíg nem születik tűzszünet és végleges megállapodás a békéről. Oroszország, Ukrajna, azonnal üljenek a tárgyalóasztalhoz, mielőtt túl késő lenne. Köszönjük!” – olvasható az elnök bejegyzésében.
Vjacseszlav Vologyin, az orosz Állami Duma elnöke szerint a nemzetközi jog durva megsértésének minősül, hogy Nagy-Britannia átutalta az első, befagyasztott orosz vagyonból biztosított pénzeszközöket Ukrajnának.
A fegyverkezés üzenete nem világos az európai polgárok számára, és aggodalmat kelt – nyilatkozta az olasz miniszterelnök az európai uniós csúcs keretében pénteken. Giorgia Meloni olasz újságíróknak nyilatkozva úgy vélte, a "fegyverkezés" kifejezés nem megfelelő, és nem ad világos üzenetet az európai polgároknak. "Ha védelemről beszélünk, az nagyon sok területet érint a nyersanyagok felhasználásától a kiberbiztonságon át az infrastruktúrákig" – jegyezte meg a kormányfő.
Donald Trump amerikai elnök Oroszország elleni pénzügyi és kereskedelmi szankciókat helyezett kilátásba az orosz katonai előrenyomulás miatt Ukrajnában - derül ki az amerikai elnök Truth-on közzétett pénteki üzenetéből.
Donald Trump amerikai elnök pénteken bejelentette a Fox Business Network nevű hírcsatornának, hogy tárgyalni akar Iránnal a síita állam nukleáris programjáról, ezért levelet írt Ali Hamenei ajatollahnak, Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.

A modern haditechnikával felszerelt hajó korábban eddig nem látott képességekkel ruházza fel a Közel-Kelet legnagyobb terrorszponzorát. (neokohn)
A romániai rendszerváltás óta először magyar prefektust iktattak be pénteken Maros megyében. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által javasolt Barabási Antal Szabolcs fő céljának a helyi hatóságokkal való együttműködést nevezte, politikai hovatartozástól függetlenül.
Az egyik Tusk-párti politikus vádolta meg a PiS vezetőjét. A vád szerint Błaszczak túllépte hatáskörét, amikor a Mateusz Morawiecki-kormány honvédelmi minisztere volt, ugyanis a 2023-as választási kampányban nyilvánosságra hozott egy 2011-es anyagot, ami szerinte azt bizonyította: Donald Tusk kormánya háború esetén kész lett volna feladni Lengyelország felét, mivel egy orosz agresszió esetén a lengyel hadsereg a Visztula vonaláig visszavonult volna, védtelenül hagyva az ország keleti területeit. A PiS emiatt a terv miatt Tuskot árulással és a lengyelek cserben hagyásával vádolta meg.

Közölték: vagy a festmény megy, vagy a város támogatása.

A demokraták közt is liberálisnak számító Gavin Newsom kijelentése konfliktust okozott pártján belül.
A KunlunChem kínai elektrolitgyártó cég Szolnokon építi fel az első európai üzemét, a negyvenmilliárd forintos beruházással százhúsz új munkahely jön majd létre – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten. Az évi 36 600 tonna kapacitású üzem a tervek szerint 2026 harmadik negyedévében kezdi meg működését.
Hasonló módon démonizálták a merénylete előtt Robert Fico szlovák miniszterelnököt is.

Commentaires