Múltbanéző hallgatás (Fuksz Sándor jegyzete)
- szilajcsiko
- 5 nappal ezelőtt
- 1 perc olvasás

Sok mindent kibeszéltünk már, megneveztük a zsarnokokat, fejet hajtottunk az áldozatok előtt, csak az egyik legtisztább szabadságharcunk méltatlanul elfelejtett (letagadott), a hazából életük végéig kiűzött, szenvedő honvédekről hallgatunk a mai napig.
Ennek az emlékezetvesztésnek az „élharcosai” éppen azok, akikre a múlt megismerését bízta népünk: a történészek!
És azok fogják be a szemüket, fülüket, akiktől elvárnánk a „SZÉGYEN!” harsogását és a költőtárs védelmét: az irodalmárok, a XX. és a XXI. század költői.
Amikor az orosz cár és Ferenc József megállapodott 1849-ben a rebellis magyar honvédek deportálásában – olyan távoli vidékre, ahonnan nincs visszatérés –, csak remélhették, hogy az utókor sohasem szerez tudomást erről a minden hadijogot sértő egyezségről… Arról azonban nem is álmodhattak, hogy a szabad, független Magyarország hivatalosságai fogják elhazudni a szabadságharc hőseinek meghurcoltatását.
Pedig még törvényt is alkotott a magyar országgyűlés, amelyben rögzíti a szabadságért harcoló áldozatok emlékének tiszteletét. De úgy látszik a Habsburg és orosz bűnök elkövetői nagyobb védelem alatt állnak…
Kapcsolódó cikkünk:
Oláh András–Gál Csaba: Petőfi utolsó verse – Dalmay Árpád: Vallanak a versek...
Comments