Vukics Ferenc: 25 éves a Baranta Mozgalom – Sok születésnapokat vígan megélhess!
A rendszerváltás óta az ország legrégebben működő szervezetei közé tartozik a Baranta. Nem valami szélsodorta jelenség, nem egy gazdasági és hatalmi érdekekkel erősen körülbástyázott érdekcsoport, és nem is a mindenkori hatalom pénzelosztó szervezeteként funkcionáló megtévesztő tákolmány, hanem az ország legreménytelibb közössége. A Baranta értékközösség.
Ez a mozgalom a kezdetek óta valódi életjeleket sugároz. Az egyesületek, csapatok létszáma hol gyarapszik, hol csökken, de a megmaradók folyamatosan új és új évfolyamát járják ki a közösségalkotás magyar iskolájának. Az önmagát a magyar népi kultúra és a magyar magaskultúra találkozása mentén meghatározó szervezet eddig elsősorban a fiatalokat vonzotta magához. Ezzel egy nagyon komoly űrt tölt be a magyar patrióta szervezetek között, akik valamilyen felismerhetetlen ok miatt nem találják meg a hangot a mai ifjúsággal.
„Tétlen kezeknek az ördög ad munkát…” – mondja a magyar bölcselet. A magyar fiataloknak napi teremtő munkát kell a kezébe adni ahhoz, hogy az értékektől elforduló, elvadult világ ne ragadja magával őket. A Teremtő által közénk küldött, küldetéssel rendelkező emberi lelket csak teremtő munkával lehet a szűk ösvényen megtartani.
A Baranta mindennapi magyar feladatot ad a követőinek. Első lépésként meg kell ismerniük a magyar múlt értékeit. Ezeket az értékeket a jelenben fel kell dolgozniuk, az éppen körülöttünk zajló környezethez kell alakítaniuk, gyarapítani, rendszerezni és oktathatóvá kell tenniük. Minden barantásnak kötelessége a következő nemzedékkel való foglalkozás.
Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája… – mondta Szent-Györgyi Albert. Ha a Baranta magyar emberséget tanító iskolája nem lenne, bizony nagy bajjal tekintenénk a jövőbe.
A barantások teremtik meg a nemzet valódi egységét, ahogy összekötik a múlt és a jövő nemzedékeit, és ezzel lehetőséget teremtenek, hogy a Karácsony Sándor által vizionált, jövőben megszülető nemzet részévé tegyen mindenkit, aki érdemben részt vett a nép tudásgyarapító munkájában és az életbenmaradásért folytatott erőfeszítéseiben.
A Baranta valódi közösség. Teljesíti a közösségekkel kapcsolatos követelményeket. A barantások szinte végtelen számú közös akcióban vesznek részt. Közösségi napok, foglalkozások, edzések, szemináriumok, foglalkozásvezetői képzések, edzőtáborok, bemutatók, gyerekfoglalkozások, mérkőzések, versenyek, országos nagyrendezvények, kirándulások, kalákák, megemlékezések, előadások és a magyar ünnepek töltik ki a közösség naptárát. Pontosan tudják, hogy a meggyötört magyar lélek munkaterápiával képes kishitűségéből kitörni.
A barantások sajátos társadalmi konstrukciókat hoztak létre. Speciális szervezeteik vannak, és ezek biztosítják, hogy az általuk végzett munka egyre szervezettebb formát öltsön. A tapasztalatokat feldolgozzák, és folyamatosan keresik az életszerűbb és ezáltal egyszerűbb megoldást. Belátták, hogy a társadalmi működés javítása érdekében a szabályhalmozás helyett az erkölcsöt kell a középpontba helyezni.
A barantásoknak közös hiedelmeik vannak. Itt sikerült egy nemzeti minimumot megállapítani. Az értékek és az élet tisztelete mindenek felett áll.
Amikor egy barantás döntési kényszerbe kerül, azt vizsgálja, hogy mi jó az életnek és arra megy tovább.
A magyar hagyományokra épülő pedagógiai modell hozzásegített bennünket ahhoz, hogy a nagyon is individuális magyar embereket közösségbe szervezzük úgy, hogy közben a saját személyiségük ettől a kapcsolatrendszertől csak gyarapodott, növekedett.
Még a világjárvány mindent megosztó történései sem voltak képesek szembefordítani őket egymással. Rálátok az egymás közötti közösségi levelezéseikre, és arra a megállapításra jutottam, hogy minden vita ellenére ez továbbra is egy életerős társaság maradt, mert a személyes barátságokból kiindulva szólítják meg egymást.
A barantásoknál megjelenik a közösség iránt érzett hűség, ami azt jelenti, hogy egyéni érdekeiket képesek a közösség érdeke mögé helyezni. Egy barantás mindenkor hűséges nemcsak a jelenben vele együtt élő családtagjaihoz, batátaihoz és nemzettársaihoz, hanem az előtte élt és a jövőben megszülető emberekhez is.
Az elmúlt két év óriási tehertétel volt a számukra. Az új és fiatal vezetők olyan ellenséggel találták szembe magukat, amellyel én vezetőként nem találkoztam az elmúlt negyedszázadban. A barantáskodás lényege veszett oda a lezárásokkal és a korlátozó rendszabályokkal. A csapatok egy része a közösségi otthon hiánya miatt nem tudott találkozni, és a világunkat uraló haláltánc egy ideig képes volt elsodorni tagjait egymástól. Minden szülői félelmem ellenére érzem, hogy ez a közösség már érett fiatalember lett és némi botladozás ellenére biztosan megtalálja a választ a jövő kihívásaira.
Nézzük milyen évfordulókat is ünnepel a közösség!
1981: az első Baranta tartalmak tanulás Pat községben (40 éves évforduló)
1991: a Baranta szervezett gyűjtésének kezdete – az első nem Belső-somogyi gyűjtések az Ormánságban (30 éves évforduló).
1996: az első Baranta csapat létrejötte (Szentendre Kossuth Lajos Katonai Főiskola), az első verseny megszervezése (Szentendre), a Baranta Mozgalom megszületése (25 éves évforduló).
2001: a Baranta önálló harcművészeti irányzattá válása (20 éves évforduló).
2003: a Baranta Szövetség megalakulása (18 éves évforduló)
2011-ben Kecskeméten mintegy 1500 barantás és családtag ünnepelte a Baranta mozgalom születésének 15. évfordulóját. Nehéz szívvel láttuk be, hogy a 25. évfordulót nem tudjuk olyan nagyságrendben megünnepelni, mint akkor megtehettük.
A Baranta Hete egyébként hagyományosan minden év szeptember (Földanya hava) 24 és 29. között van. A Baranta Napját igyekeztünk régebben valahol a két időpont között megrendezni.
Az egyik időpont a történeti, a másik a népi hagyományhoz kötődik. A szeptember 24. a somogyvári hagyományban (barantázó aranykopjások) megjelenő egykori Baranta Hadnak állít emléket. Ők az offenzív honvédelmet folytató háború első lépéseként 899. szeptember 24-én a Brenta folyó mellett megsemmisítették Friauli Berengár itáliai király (ur. 887-924) háromszoros túlerőben lévő seregét, miután az általuk kiszemelt terepre csalták csapatait.
A szeptember 29. pedig a magyar néplélek egy fontos napjáról emlékezik meg. Ez a nap Szent Mihály napja, Szent Mihály arkangyal ünnepe, aki a hagyomány szerint a túlvilágra érkező lélek bírája és kísérője. A magyar vallásos hagyomány szerint Szent Mihály (Mihály arkangyal) egyike a 7 főangyalnak, ő a mennyei hadak nagy vezére és győztes harcosa. Jelképe: hatalmas kardja, mellyel legyőz minden gonoszt, akaratereje hatalmas, Isten iránti hűsége megingathatatlan.
Ilyenkor van a gazdasági év fordulója. A Szent György-napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották vissza. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának és szegődtetésének időpontja is. Szent Mihály napja után a népi megfigyelés szerint az időjárás rohamos romlására kell számítani, ami megnehezíti a szabadtéri közösségi események szervezését.
Ebben az évben a Baranta szülőhelyének számító Somogy Vármegyében (Pat község eredetileg somogyi település volt), Kaposváron ünnepli a közösség a fent megnevezett évfordulókat. Ezen a héten szombaton kerül megrendezésre a Balassi Szablyavívó Kupa 2021 és Baranta találkozó (RG Csarnok, Kaposvár, Arany János utca 97. 08.00-23.00).
A dolgok jelen állása szerint karanténkötelezettségem miatt (még hivatalos felszólítás nem érkezett) én sem lehetek jelen ezen a napon.
A szervezők jövő nyáron szeretnének majd méltó módon megemlékezni a 25. évfordulóról. Reményeik szerint addigra a járvány engedni fog a szorításából, és minden jelenlegi és egykori barantással közösen három napon keresztül ünnepelhetik meg ezt a jeles évfordulót. Az ünnepre pedig szeretettel várják a legközelebbi szövetségesüknek számító Magyarok Szövetsége közösségek, a MAG Mozgalom és a Magyar Közösség hálózat tagjait.
Boldog születésnapot barantások!
Sok születésnapokat vígan megélhess, Napjaidat számlálni ne légyen terhes, Az ég harmatja szívedet újítsa, Áldások árja házad elborítsa. Te néked minden öröm holtig adassék, S amellett semmi bánat ne barátkozzék, Légyen életednek virága mind kinyílt, Szíved ne szenvedjen semmi sebes nyílt. Véglen az egek várát nyilván szemlélhesd! Ott aztán az életed jobbra cserélhesd! Az Úr a boldog életből részt adjon! A szentek serege közébe fogadjon!
És egy kis emlék a tíz évvel korábbi születésnapról
Comments