Vukics Ferenc: Szorul a hurok a Pfizer körül
Egy amerikai bíró döntése értelmében a törvény 75 év helyett csak 8 hónapot biztosít az FDA-nak a Pfizer biztonsági adatainak kielemzésére és nyilvánosságra hozására.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának nyolc hónapja lesz, hogy kiadja a Pfizer Comirnaty COVID-oltóanyagának engedélyezésével kapcsolatos összes dokumentumot – döntött csütörtökön egy szövetségi bíró.
Mark Pittman, az Egyesült Államok Texas északi körzetének kerületi bíróságának bírója ítéletében John F. Kennedy elnököt idézte: „az a nemzet, amely egy szabad világban fél hagyni, hogy népe döntse el a különbséget az igazság és a hazugság között, az fél a saját polgáraitól."
Pittman bíró visszautasította az FDA azon indoklását, hogy a dokumentumok szerkesztett változatait mindössze havi 500 oldal sebességgel tudja kiadni. Ezt azt jelentette volna, hogy a dokumentumok csak 2096-ban váltak volna teljesen nyilvánossá.
A szóban forgó dokumentumok az információszabadságról szóló törvény (FOIA) hatálya alá tartoznak. Ezzel kapcsolatban 2021 augusztusában nyújtott be az adatokkal kapcsolatos igényét a Public Health and Medical Professionals for Transparency (PHMPT – több mint 30 egészségügyi és közegészségügyi szakemberből, tudósból álló csoport, olyan intézményekből, mint a Harvard, Yale és UCLA).
Négyoldalas végzésében Pittman bíró arra utasította az FDA-t, hogy január 31-ig vagy azt megelőzően több mint 12 000 oldalnyi dokumentumot állítson elő, majd ezt követően „a fennmaradó dokumentumokat 30 naponként 55 000 oldalas ütemben tárja a nyilvánosság elé.
A FOIA értelmében a PHMPT arra kérte az FDA-t, hogy adja ki „a Pfizer vakcinával kapcsolatos összes adatot és információt”, beleértve a biztonsági és hatékonysági adatokat, a mellékhatásokról szóló jelentéseket, valamint az aktív és inaktív összetevők listáját.
Az FDA a független felülvizsgálatra irányúló kérelem ellenére jóváhagyja a Pfizer vakcinát.
Amikor a szervezet kérelmét az FDA elutasította, a PHMPT pert indított az ügynökség ellen.
Az FDA érvelésében elismerte, hogy „kötelessége” volt az információkat nyilvánosságra hozni, de azt állította, hogy a szóban forgó nyilvántartásokat kezelő Biológiai Értékelési és Kutatási Központnak mindössze 10 alkalmazottja van, akik közül kettő még bele sem tanult új feladatkörébe. Ennek eredményeként az FDA eredetileg azt állította, hogy 55 évre van szüksége a dokumentumok szerkesztett változatának teljes körű kiadásához. Az ügynökség később ezt az előrejelzést 75 évre módosította.
A Siri & Glimstad ügyvédi iroda ügyvédje, Arron Siri, aki a PHMPT-t képviselte a perben, azt mondta a Reutersnek, hogy a bíró végzése „az átláthatóság és az elszámoltathatóság győzelme is egyben”.
„Ez nagyszerű győzelem az átláthatóság szempontjából, és megszünteti a szövetségi 'egészségügyi' hatóságok folyamatos mellébeszélését. A független tudósoknak joguk van ezekhez az adatokhoz, hogy új megoldásokat kínálhassanak, és kezelhessék a jelenlegi vakcinaprogrammal kapcsolatos súlyos problémákat – például a gyengülő immunitást, az oltáskerülő változatokat. A CDC is megerősítette, hogy a vakcinák nem akadályozzák meg az átvitelt, ezért minden Pfizer adatot független szakértőknek kell átnézniük.”
„Soha senkit nem szabad nem kívánt orvosi beavatkozásra kényszeríteni. A kormány megsértette ezt az alapvető szabadságjogot a Covid-19 vakcina kötelezővé tételével, de nem engedjük elrejteni az adatokat. Azt fontolták, hogy kihúzhatják addig, amíg szinte minden ma élő amerikai meg nem hal. Ez a kormányzási forma romboló a szabadságra nézve, és ellentétes a demokratikus társadalomban megkövetelt nyitottsággal.”
A PHMPT ígéretet tett arra, hogy az FDA összes dokumentumát közzéteszi honlapján.
A PHMPT-t képviselő jogi csapat bírósági irataiban azzal érvelt, hogy az FDA-nak 2020-ban 18.062 alkalmazottja volt, ami azt jelzi, hogy az ügynökség megtalálhatta volna a szükséges munkaerőt kérésének gyors teljesítéséhez.
Nem világos, hogy az FDA fellebbezni fog-e a csütörtöki döntés ellen. Ha nem, akkor az FDA-nak és a PHMPT-nek is április 1-ig kell egy dokumentumok kiadásával kapcsolatos előrehaladási jelentést közzétennie.
Ezt követően 90 naponként további jelentéseket kell benyújtani, amíg az összes dokumentációt közzé nem teszik.
***
Az elmúlt napokban számos jelentős ítélet született a COVID-oltásokkal és a kapcsolódó intézkedésekkel kapcsolatban az Egyesült Államok Texas északi körzetének kerületi bírósága előtt.
Január 3-án a bíróság előzetes intézkedést hozott, amely megtiltotta az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának (DOD), hogy a COVID-19 elleni védőoltást vallási okokból kifogásoló katonai szolgálati személyek ellen parancsmegtagadás miatt eljárást indítson.
Ugyanez a bíróság a közelmúltban hozott ítéletet a szövetségi Head Start programok résztvevőire vonatkozó kötelező maszk- és oltási mandátumok végrehajtása ellen is.
Források:
Hozzászólások