Vukics Ferenc válogatása a nemzetközi sajtóból (40)
- szilajcsiko
- 15 órával ezelőtt
- 3 perc olvasás

Andrew Korybko:
A hadiállapot meghosszabbítása Ukrajnában leleplezi Zelenszkij félelmét az választás elvesztésétől
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ukraines-extension-martial-law-exposes-zelenskys-fear-losing-re-election
https://korybko.substack.com/p/ukraines-extension-of-martial-law
Az Egyesült Államok nyomást gyakorolhat rá, hogy nemzeti egységkormányt állítson össze a katonai és hírszerzési segélyek újbóli felfüggesztése árán, ha nem hajlandó felhígítani a hatalmát a választások megtartása helyett...
Ukrajna a hét elején Zelenszkij kérésére augusztus 6-ig meghosszabbította a hadiállapotot, ami megakadályozza, hogy a nyár folyamán választásokat tartsanak. Ahogyan azt a The Economist a múlt hónap végén állította, hogy ő egy olyan forgatókönyvet fontolgat, amellyel megpróbál előnyt szerezni magának a riválisaival szemben. Ez a lépés tehát azt mutatja, hogy fél az újraválasztás elvesztésétől.
Nemcsak arról van szó, hogy nagyon népszerűtlen, hanem valószínűleg attól is tart, hogy az USA le akarja váltani őt a Fehér Házban folytatott hírhedt harca után. Ennek érdekében a Trump-adminisztráció talán nem fog szemet hunyni bármilyen választási csalás felett, amit a hatalom megtartása érdekében tervezhet, ehelyett nem hajlandó elismerni az eredményt, hacsak nem valamelyik riválisa nyer.
Ami pedig azt illeti, hogy reálisan ki léphetne a helyére, az orosz Külügyi Hírszerző Szolgálat tavaly májusban azt állította, hogy az USA állítólag tárgyalásokat folytatott Petro Porosenkóval, Vitalij Klitschkóval, Andrej Jermakkal, Valerij Zaluzsnyijjal és Dmytro Razumkovval.
A The New York Times (NYT) nemrég közölt egy cikket Porosenkóról, aki megragadta az alkalmat, hogy közel 18 hónappal azután, hogy a Politico 2023 decemberében először felvetette ezt az ötletet, nemzeti egységkormányt (GNU) javasoljon, de még a cikk szerzője is kötelességének érezte tájékoztatni az olvasókat, hogy nem valószínű, hogy visszatér a hatalomba.
Meg nem nevezett politikai elemzőkre hivatkozva úgy értékelték, hogy „Porosenko úr talán választási szövetségre törekszik Zaluzsnyij tábornokkal... [aki] eddig többnyire hallgatott a politikáról”.
Mindazonáltal Porosenko NYT-s cikkével sikerült szélesebb körben is felhívni a figyelmet a GNU-forgatókönyvre, amelyet a Trump-kormányzat a nyár folyamán talán megpróbál majd előremozdítani.
Zelenszkij továbbra is irritálja Trumpot, legutóbb azzal, hogy azt állította, hogy Oroszországnak „óriási befolyása” van a Fehér Házra, és azzal vádolta meg követét, Steve Witkoffot, hogy a Putyinnal folytatott tárgyalások során túllépte a hatáskörét.
Mindez akkor történik, amikor Ukrajna továbbra is húzza az időt, hogy beleegyezzen az Egyesült Államokkal javasolt legutóbbi ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásba.
Az USA szempontjából, mivel az egyre problémásabb Zelenszkijt nem lehet demokratikus úton leváltani a nyári választásokon, a következő legjobb lépés az lehet, hogy nyomást gyakorolnak rá, hogy alakítson egy nemzeti egységet, amely olyan személyiségekkel lenne tele, mint Porosenko, akikkel az USA könnyebben tudna együtt dolgozni.
Ez egyben Zelenszkij hatalmának felhígítását is szolgálhatná, megfordítva ezzel a Biden-kormányzat politikáját, amelynek során az USA nemzetbiztonsági ürüggyel szemet hunyt a hatalom antidemokratikus megszilárdítása felett.
Az ürügy az lehet, hogy az ukrán konfliktus megoldására irányuló orosz-amerikai áttöréshez egy politikailag befogadó ukrán kormány jóváhagyására van szükség, tekintettel Zelenszkij megkérdőjelezhető legitimitására, miután tavaly májusban lejárt mandátuma után is hatalmon maradt, valamint a javasoltak óriási méretére.
E cél érdekében az USA azzal fenyegetőzhet, hogy ismét felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott katonai és hírszerzési segélyt, hacsak Zelenszkij nem állít össze gyorsan egy olyan nemzeti egységet, amely elfogadható a Trump-kormányzat számára.
A cél az lenne, hogy a tűzszünetet a hadiállapot feloldásához, a választások végleges megtartásához és végül Zelenszkij leváltásához keresztülvigye.
A GNU segíthetne megakadályozni azt a csalást is, amelyet esetleg tervezne elkövetni, ha úgy dönt, hogy ilyen, politikailag sokkal nehezebb körülmények között újra indul, különösen, ha felkérik az Egyesült Államokat, hogy felügyelje erőfeszítéseiket, mind a szavazás előtt, mind a szavazás alatt.
Ezekkel az eszközökkel az USA tehát még mindig megszabadulhatna Zelenszkijtől, aki talán azt gondolja, hogy a hadiállapot meghosszabbítása ezt megakadályozza.
Comments