top of page

Zelenszkij elfelejti a válságkezelés első szabályát: ha gödörben vagy, ne áss tovább!



Eredeti cikk:

Schiller Mária küldeménye












Be kell vallanom, nem számítottam erre. Igen, elhittem, hogy az ukrán Volodimir Zelenszkij bosszús volt, amiért nem kapott meghívást Szaúd-Arábiába, vagy hogy ne legyen tagja a tárgyalócsoportnak, de az eszembe sem jutott, hogy nyilvánosan öngyilkos lesz. Az öngyilkosság nem áll jól. Zelenszkij Trump posztjára úgy reagált, hogy nekiment Donaldnak. Nem túl okos lépés.


Bár Zelenskij nem tartott töltött pisztolyt a fejéhez és nem nyomta meg a ravaszt, ez talán jobb megoldás lett volna, mint amit tett – azaz verbálisan támadni és sértegetni Donald Trumpot.


Íme néhány Zelenskij ai verbális tirádája, amelyben Trumpot kritizálta, amiért kizárta a Z-embert a tárgyalásokból:


Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajna „semmit sem tudott” a Putyin és Trump közötti találkozóról, és azt mondta, hogy országa nem fog elfogadni egy olyan békeszerződést, amelyet ukrán részvétel nélkül közvetítenek.


Zelenszkij újságíróknak azt mondta, hogy „szeretné, ha Trump csapata őszintébb lenne” a háborúval kapcsolatban, és azzal vádolta az elnököt, hogy egy oroszok által létrehozott „dezinformációs térben” él.


Ha Zelenskij úgy gondolja, hogy a Trumpot ért nyilvános kritika nyerő stratégia a Donald megnyerésére, akkor nem figyelt arra, hogy Trump az elmúlt tíz évben milyen módszerrel kezelte a kritikusokat és ellenfeleket. Miközben Zelenszkij élvezi a washingtoni neokonok és azon politikusok teljes támogatását, akiket Ukrajna az asztal alatt fizetett ki, a Trumppal való harc választása garantálja, hogy az Ukrajnának nyújtott további segélyek DOA (azaz „dead on arrival”, halva született).


Trumpnak olyan a memóriája, mint egy elefántnak. Nem felejtette el azt a szerepet, amelyet Zelenszkij játszott Trump első vádemelési drámájában. Zelenskij akkoriban felszólalhatott volna Trump védelmében, de inkább hallgatott. Zelenskij nem vásárolt magának jó karmát Trumpnál.


Aztán ott van az amerikai adófizetők dollármilliárdjainak eltűnése. Elon Musk, valamint néhány DOGE-n kívüli ember ellenőrzi az Ukrajnának küldött több mint 300 milliárd dollárt. Egy közeli barátomtól tudom, hogy 50 milliárd dollárt már a Karib-tengeri bankszámlákra vittek. Valamikor a következő egy-két hónapban a világ megtudja, hogy Zelenszkij hogyan lopta el ezeket a pénzeket. Ha ez megtörténik, Zelenszkijnek vége.


Zelenskij ellopta e pénzeszközök egy részét. Ha ez megtörténik, Zelenskij megégett.


Ne lepődjenek meg, ha néhány hónapon belül Pam Bondi főállamügyész büntetőjogi vádat emel Zelenskij ellen az amerikai kormány vagyonának ellopása miatt.

  • Feltéve, hogy Zelenszkijt nem ölik meg vagy börtönzik be elégedetlen ukrán katonatisztek, drámaian csökkenni fog az esélye, hogy Ukrajnán kívül találjon menedéket.

Zelenszkij nem érti, hogy ő nem több, mint egy bábu a nyugatiak által vezetett globális sakkjátszmában. Ő nem nélkülözhetetlen, hanem feláldozható.


Úgy tűnik, hogy Trump célja az Oroszországgal való kapcsolatok újjáélesztésével kevés köze van Ukrajnához és annak jövőjéhez. Az amerikai és az orosz delegáció keddi szaúd-arábiai találkozójának eredményeként megállapodás született hat munkacsoport létrehozásáról, amelyek a következő kérdésekkel fognak foglalkozni:


  • Stratégiai biztonsági és fegyverzetellenőrzési csoport. A fegyverzetellenőrzés az egyik olyan téma, ahol Moszkva és Washington között a válság ellenére is folytatódik a párbeszéd. Az Új START-szerződés 2026-ban jár le, és az Egyesült Államok érdekelt a meghosszabbításában, de megpróbál új korlátozásokat bevezetni az orosz hiperszonikus fegyverekre és a taktikai nukleáris erőkre. Oroszország viszont az erőviszonyok felülvizsgálatára törekszik majd, figyelembe véve a NATO nem bővítését, és az új rakétarendszerek európai telepítésének korlátozását fogja követelni.


  • A globális biztonsági architektúra felülvizsgálatával foglalkozó csoport. A globális biztonsági architektúra kérdéseit, a befolyási övezetek elhatárolását, beleértve a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság és az autonóm harci rendszerek fejlődésének nyomon követésére szolgáló lehetséges mechanizmusokat, külön tárgyalják. Valószínűleg ez az a terület, ahol a legélesebbek lesznek az ellentmondások. Ráadásul más jelentős hatalmakat, köztük Kínát is be kell majd vonni a folyamatba.

  • A kétoldalú diplomáciai kapcsolatokkal foglalkozó csoport. Mindkét fél érdekelt a nagykövetségek teljes körű működésének visszaállításában, amelynek keretében feloldják a diplomáciai képviseletek munkájára vonatkozó kölcsönös korlátozásokat, és széles kommunikációs csatornákat hoznak létre, részben a gazdasági kapcsolatok kérdéseit is beleértve.


  • Energia és szankciók csoport. Oroszország érdekelt az amerikai szankciók feloldásában, és az amerikaiaknak felajánlanak néhány közös gazdasági projektet. Az amerikai fél azonban minden engedményt más területeket érintő követelésekkel próbál majd összekötni, beleértve az orosz-kínai kapcsolatokat is, így a kompromisszum nem lesz könnyű. Ráadásul Trump óvakodni fog a republikánusok között lévő sólymok vádjaitól a szankciós rendszer „túlzott” enyhítésével kapcsolatban.


  • Csoport az ukrajnai konfliktus rendezéséért. Ennek keretében megállapodnak az Ukrajnáról szóló békemegállapodás paramétereiről. Számos kérdésben már van megállapodás. Ukrajna el nem kötelezett állam, az EU nem lesz a tárgyalásokat befolyásoló szereplő, Ukrajnában választásokat tartanak, majd teljes körű megállapodást kötnek, amelyet az ENSZ fogad el, Ukrajna területén nem lesznek NATO-csapatok. Oroszország ragaszkodni fog továbbá a frontvonal mentén felszabadított területek megtartásához és az ukrajnai orosz ajkúak jogainak garantálásához. Az, hogy Washington milyen engedményekre hajlandó teljes mértékben és milyen áron, egyelőre nem világos.


  • Nemzetközi ügyek csoportja (Közel-Kelet, Északi-sarkvidék). A közel-keleti helyzet a főbb szereplők erőfeszítéseinek összehangolását igényli, többek között az izraeli-palesztin fegyverszünet összeomlásának megakadályozása, a szíriai ügyben való döntés meghozatala stb. érdekében. Oroszország továbbra is aktívan együttműködik Törökországgal, Iránnal és a Perzsa-öböl menti országokkal, ami a térségben zajló tárgyalási folyamatok fontos résztvevőjévé teszi. Ugyancsak napirenden vannak az együttműködés kérdései az Északi-sarkvidéken, ahol Oroszország stratégiai fölényt tart fenn.


Az ukrajnai háború befejezése nem feltétlenül elsődleges prioritás. Trump csapata világossá tette, hogy ezt a problémát az európaiaknak és az ukránoknak kell megoldaniuk, ha folytatni akarják a háborút. Trump a nagyobb képet nézi, és Zelenszkij boldogságának fenntartása nem része ennek a víziónak.


Ezt ma Danny Davisszel beszéltem meg:




 

VDGy fordítása a DeepL.com segítségével



Comments


legte Tanka.jpg

VARGA DOMOKOS GYÖRGY művei itt és a wikin

dombi 2023.jpg
vukics boritora.jpg
acta 202305.png
gyimothy.png
dio.jpg
Blogos rovatok
KIEMELT CIKKEK
MOGY2023.jpg
bottom of page